Kultura korzystania z sauny

Sposób zachowania w trakcie saunowania ma wpływ nie tylko na efekty odbytej sesji, ale ma również ogromny wpływ na innych ludzi korzystających z sauny. Na skorzystanie z sauny powinniśmy wygospodarować minimum 2 godziny.

Rodzaj saunarium, a kwestia ubioru

W zależności od naszych upodobań możemy skorzystać z łaźni dla osób w strojach kąpielowych lub nago. Zanim pójdziemy do sauny powinniśmy dowiedzieć się jakie zapisy w regulaminie dotyczące ubioru obowiązują na danym obiekcie. Najlepiej korzystając z sauny powinniśmy na działanie temperatury wystawić możliwie największą powierzchnie naszej skóry. Właśnie dlatego poprawne saunowanie odbywać się powinno bez stroju kąpielowego. W niektórych obiektach jest niedopuszczalne, aby nie stosować się do tej zasady. Klienci którzy ubrali strój do pływania mogą zostać napomniani lub w wyjątkowych przypadkach wyproszenie z obiektu. Z innej strony na problemy będziemy narażeni także korzystając z łaźni nago w obiekcie tekstylnym. W takim przypadku może dojść nawet do ukarania osoby przebywającej tam bez okrycia.

Higiena – sprawa najważniejsza

Kolejną zasadą jest, żeby zawsze do sauny wchodzić będąc suchym. Nie znaczy to jednak, że przed korzystaniem z sauny można pominąć kwestię prysznica i starannego spłukania całego ciała. Czynność ta jest obligatoryjna nawet kiedy kąpaliśmy się w domu przed wybraniem się do saunarium.

Żeby poprawnie korzystać z sauny musimy zaopatrzyć się w buty kąpielowe, które będziemy zostawali przed wejściem do sauny oraz przynajmniej dwa ręczniki – jeden służy do osuszenia ciała, a drugi do podkładania w saunie suchej i w strefie relaksu. Ręcznik do sauny musi być na tyle duży, że odseparuje nasze ciało od siedzenia włącznie ze stopami.

Sposób zachowania się oraz inne reguły

Przebywając w strefie saun do minimum ograniczmy rozmowy czy śmiechy. Całkowicie niedozwolone jest korzystanie z telefonu lub wykonywanie fotografii lub filmowanie.

Najlepszą efektywność uzyskamy chodząc na saunę przynajmniej raz w tygodniu. Każdorazowo w trakcie saunowania powinniśmy odbyć dwa – trzy cykle na które składają się pobyt w saunie, schłodzenie i relaks. Zasadą jest, aby w przypadku korzystania z basenu z zimną wodą, każdorazowo przed zanurzeniem spłukać ciało z potu pod prysznicem. Wypoczynek powinien trwać tyle samo, ile przebywaliśmy w samej saunie.

W saunie suchej wybieramy sobie miejsce, gdzie będziemy mogli przebywać przez piętnaście minut. Z tego powodu początkującym nie poleca się siadania na górze czy też w bezpośredniej bliskości pieca. Do sauny parowej wchodzimy bez ręcznika. Bezpośrednio po wejściu polewamy wodą siedzisko na którym usiądziemy. Tą samą czynność powtarzamy przed wyjściem.

Dla własnego dobrego samopoczucia postarajmy się przedłużyć czas ostatniego odpoczynku. Po sesjach saunowania myjemy ciało bez użycia mydła lub innych detergentów. Dobrze jest natomiast użyć specyfiku do dezynfekcji stóp.

Opisane w tym artykule reguły poprawnego saunowania pozwolą nam bezpiecznie i w dobrym nastroju skorzystać z dobrodziejstwa sauny.

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kultura korzystania z sauny

Sposób zachowania w trakcie saunowania ma wpływ nie tylko na efekty odbytej sesji, ale ma również ogromny wpływ na innych ludzi korzystających z sauny. Na ...

Prostsze zarządzanie firmą

Zakładając nową firmę musimy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Na pewno jedną z nich jest wykupienie dobrego programu do fakturowania. Warto wybrać program typu online, ...

Fajne skarby podróżnicze Malty

Jest jednym z najciekawszych państw leżących na Morzu Śródziemnym, a wczasy na jej obszarze są doskonałym rozwiązaniem dla miłośników zabytków i plażowania. Malta to miejsce, ...

WARTO SPRAWDZIĆ

Strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę